Články
Seznamte se s tématy přístupnosti v následujících článcích a případových studiích.
Kategorie
Pootevřeli jsme dveře, za kterými je toho spousta ke zkoumání. Jitka Smolíková řeší, jak dostat inkluzivní design do širšího povědomí
Rozhovor s ředitelkou festivalu pro magazín Czechdesign.cz: „Je těžké mít zájem o něco, o čem se tolik nemluví,“ říká na téma inkluzivního a univerzálního designu Jitka Smolíková, jež po několika letech předává ředitelské žezlo festivalu Zlin Design Week. Před dvěma lety stála u zrodu výzkumu, který si kladl za cíl zjistit, jak tyto pojmy, například ve skandinávských zemích již zcela integrované do každodenního života, vnímají mladí čeští designéři a architekti.
Nejsme si jistí, zda v dnešních systémech může existovat skutečný inkluzivní design, říkají se kurátoři výstavy Design pro všechny
Rozhovor s kurátory výstavy Design pro všechny Theou Urdal a Hermanem Billetem o univerzálním designu, vytváření smysluplných vazeb a budování komunit.
„Participace se stává standardem městského plánování,“ říká Tereza Fasurová z IPRu
Tereza Fasurová je participátorka, která pracuje v kanceláři participace na Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR Praha). V dnešním rozhovoru jsme se jí ptali na její zkušenosti s participací, jakou roli hraje v rámci budování důvěry a přístupnosti, nebo jaké první kroky udělat, když bychom chtěli v našem městě začít participovat.
Designér je advokát lidských potřeb
S Dominikou Potužákovou jsme se bavili o přístupnosti a důležitosti výzkumu ve všech fázích designového procesu. Ať už jde o produkt, službu nebo třeba veřejný prostor, cesta ke spokojeným uživatelům vede skrz jejich participaci a transparentní komunikaci mezi všemi zapojenými stranami. Co je rolí designéra, kde začíná a kde končí?
Aby weby a appky nekladly překážky
Rozhovor s Janem Šnyrychem, který je více prezident Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých (SONS). Téměř 25 let se zabývá přístupností, pomůckami a obecně informatikou pro zrakově postižené. Rozhovor o digitální přístupnosti webů a appek i o tom, jak významnou roli v přístupnosti hraje legislativa.
Podcast ArchSpace: V Norsku to nepovažují za věc navíc, je to přístup jak sloužit nejvíce lidem, říká za ZDW Jitka Smolíková
Jitka Smolíková a Anežka Řepík přiblížily v podcastu mediálního partnera ArchSpace, jak se budují mezinárodní vztahy festivalu Zlin Design Week a letošní téma Univerzální design.
Podcast Design Kantýna: O univerzálním designu
Jak navrhovat produkty, služby i veřejná prostranství tak, aby byla přístupná všem lidem? Inkluzivní design je strategií, jak inovovat procesy. V podcastu mluví stratégové z Norského centra designu a architektury a ředitel londýnského Helen Hamlyn Center for Design Rama Gheerawo.
„Přístupnost je už dnes tématem, které dává smysl.“
Rozhovor s odborníkem na digitální přístupnost Radkem Pavlíčekem o tom, kam se přístupnost u nás za posledních 25 let posunula. Radek patří mezi první certifikované specialisty na přístupnost v České republice. Založil blog poslepu.cz zaměřeného na přístupnost webu, aplikací a informací.